Miejsce: Ełk Parafia Data : 31 October, 2014 Godz: 17.00-19.00

Projekcja filmu Luter z okazji Pamiątki Reformacji 31. października 2014

Jakie były przyczyny Reformacji?
Czym charakteryzują się Kościoły protestanckie?
Jaki był wpływ Reformacji Protestnckiej na historię?

O tym wszytskim będziemy mogli dowiedzieć się oglądając film Luter. Projekcja filmu odbędzie się w w piątek o godz. 17.00 w sali parafialnej (wejśćie od plebani). Po filmie zapraszamy na dyskusję (film trwa 2 godz.)

WSTĘP WOLNY!!!

Film opowiada historię Marcina Lutra, księdza i profesora teologii na uniwersytecie w Wittenberdze, który twierdził, iż wierni sami powinni studiować Biblię, nie muszą odmawiać określonej liczby modlitw czy uczęszczać na nabożeństwa. Tym samym podważył całą organizację Kościoła rzymskokatolickiego. Ogłoszonymi przez siebie 95 tezami zjednał sobie opozycję kościelną, ale naraził się papiestwu. Usunięto go z Kościoła katolickiego i zagrożono klątwą. Cesarz Karol V rozkazał mu wyrzec się swoich przekonań. Luter, mimo iż groził mu stos, pozostał wierny swym przekonaniom. Szczęśliwie poparli go i wzięli po opiekę władcy Saksonii. Jego wystąpienie dało początek wojnom religijnym, rozpadowi Kościoła rzymskokatolickiego i powstaniu Kościołów protestanckich.

Musisz być zalogowana/-y by zostawić komentarz.