O filmie:

Marcin Luter, augustianin żyjący w XVI wieku, poprzez osobiste spotkanie z Bogiem doświadcza wewnętrznej przemiany. Jako zakonnik studiuje Pismo Święte i pod jego wpływem dostrzega hipokryzję swojego kościoła Zaczerpnąwszy siłę z bezpośrednich konfrontacji ze Stwórcą, stanowczo sprzeciwia się praktykom kościoła i spisuje sławnych 95 tez. Pomimo surowych konsekwencji, niezachwianie stoi przy Bogu i objawionej Prawdzie. Rozpoczyna ruch reformacyjny na europejską skalę.

Film opowiada historię Marcina Lutra, księdza i profesora teologii na uniwersytecie w Wittenberdze, który twierdził, iż wierni sami powinni studiować Biblię, nie muszą odmawiać określonej liczby modlitw czy uczęszczać na nabożeństwa. Tym samym podważył całą organizację Kościoła rzymskokatolickiego. Ogłoszonymi przez siebie 95 tezami zjednał sobie opozycję kościelną, ale naraził się papiestwu. Usunięto go z Kościoła katolickiego i zagrożono klątwą. Cesarz Karol V rozkazał mu wyrzec się swoich przekonań. Luter, mimo iż groził mu stos, pozostał wierny swym przekonaniom. Szczęśliwie poparli go i wzięli po opiekę władcy Saksonii. Jego wystąpienie dało początek wojnom religijnym, rozpadowi Kościoła rzymskokatolickiego i powstaniu Kościołów narodowych, z luteranizmem na czele.

Miejsce: Kawiarenka/Piwniczka przy ul .Słowackiego 28

Godz. 17.00

Wstęp wolny !!!

Po filmie zapraszamy na dyskusję przy ciepłej kawie/herbacie i kominku